Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Mi?

08.05.2020
A+
A-
Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Mi?

Ülkemizde hergün polislik mesleği için aday olan vatandaşlarımızın sayıları artmaktadır ve polis olmak için gerekli şartları araştırılmaktadır. Polisler güvenlikten sorumlu oldukları için ve halkla doğrudan iletişim halinde oldukları için Emniyet Genel Müdürlüğü polis olmanın şartlarını sıklaştırmıştır. Daha önceden daha katı bir yönetmelik olsa da bu yönetmelik son yıllarda güncellenerek daha rahat bir hal almıştır ve bazı değişiklikler olmuştur. Polislik mesleği için polis adaylarının sağlıkları ve polislik mesleğine uygunlukları oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlerle renk körlüğünün polisliğe engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Daha önceden anemi, böbrek taşları ve vücutta bulunan yabancı cisimlerden dolayı etkilenen sağlıklarından dolayı polis adayları cerrahi bir şekilde tedavi olsalar bile polislik mesleğine kabul edilmiyorlardı ancak son yıllarda yapılan değişikliklere göre bu hastalığı cerrahi operasyonlar ile atlatmış adaylar da polislik mesleğine kabul edilmeye başlanmıştır.

Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Mi?

Renk körlüğü rahatsızlığı insanların görme merkezlerinde bulunan pigment moleküllerinin eksik olması veya olmaması sonucuyla oluşan bir rahatsızlıktır ve bu hastalık nedeniyle insanlar çevrelerinde bulunan çeşitli renkleri ayırt edemezler.

Daha önceden renk körlüğü rahatsızlığı polis olmaya engeldi ve son yıllarda yapılan değişiklikler kapsamında renk körlüğünün polisliğe engel olup olmaması için İçişler Bakanlığı tarafından kapsamlı bir araştırma yapılmıştır.

Bu araştırmalara göre aralarında Danimarka, Fransa, Japonya, Amerika, Japonya, İtalya ve Çin’in bulunduğu 27 farklı ülkedeki polislik mesleğine yapılan kabullerde renk körlüğü rahatsızlığına sahip olan adaylara yapılan uygulamalar incelendi ve çoğu ülkede renk körlüğüne sahip olan polis adaylarının mesleğe kabul edilmedikleri görüldü.

Bu kapsamda gün ışığından kaynaklanacak olan şahıs ve suç delilleri ve diğer materyallerin yanlış anlaşılabilmesinden dolayı renk körlüğünün polislik mesleğine engel olmasına devam edilmesi kararlaştırıldı. Bu durum Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri bakanlığı tarafından güvenlik zafiyeti oluşturabilir olarak yorumlanmıştır.

Ayrıca günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan renk körlüğüne engel olduğu söylenen çeşitli gözlük ve lenslerin renk körlüğü rahatsızlığını tam olarak engellemediği nedeniyle bu materyalleri kullanan kişilerinde polislik mesleğine kabul edilmeyeceğinin kararı alınmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.