Faça Izi Bekçi Olmaya Engel Mi?

09.05.2020
A+
A-
Faça Izi Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçilik ülkemizde yeni çıkan bir meslek dalı olmasına rağmen maaşları sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bekçilikte tıpkı polislik mesleği gibi halkın güvenliğinden sorumlu meslek olduğu için bekçi adaylarının bekçi olmak için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir.  Bekçilik alımlarında sizlerden sadece Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış sağlık kuruluşlarından alınacak olan sağlık raporu istenecektir. Bu sağlık raporuna göre bekçilik mesleğine yeterli olup olmadığınız saptanacaktır. Bu yazımızda sizlerle faça izi ve jilet izinin bekçilik mesleğine engel olup olmadığının bilgilendirmesini yapacağız.

Bekçilik mesleğine alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği kriterler geçerlidir ve yine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan sağlık yönetmeliği geçerlidir. Vücudunda faça izi, jilet izi veya dikiş izi olan bekçi adayları bu izlerin mesleğe engel olup olmadığını araştırmaktadırlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre ellerde, kollarda ve yüzde bulunan izler tıpkı dövme gibi kabul görüyor ve bekçilik mesleğine engel oluşturuyor. Aynı şekilde yazlık üniforma içerisinde bile belli olan izler yine bekçilik mesleğine engel oluşturmaktadır.

Sağlık kontrolü sisteminde ilk olarak adaylar ön sağlık testine giriyor ve orada bulunan doktorun yorumuna göre adaylar sağlık komisyonuna yönlendiriliyor.

Faça İzi Bekçi Olmayı Engeller Mi?

Ellerde, kollarda ve yüzde bulunan faça ve jilet izlerinin bekçilik mesleğine engel olmasının sebebi bu izlere sahip kişilerin direkt olarak eşgal olarak belli olmalarıdır ve bu nedenle güvenlik zaafiyeti ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yazlık üniforma içerisinde kalıp görünmeyen faça izleri ve jilet izleri de bekçilik mesleğine herhangi bir engel olmamaktadır.

Ancak faça ve jilet izlerine sahip olan kişilerin daha önce psikolojik bir rahatsızlığa sahip olupta bu izlere sahip oldukları düşünülmektedir ve izler yazlık üniformadan belli olmasa bile bu bekçi adayları yine de mental sağlık testine tabi tutulurlar. Yapılacak testin sonucuna göre ise kişinin bekçi olup olamayacağına karar verilir.

Yazlık üniforma içerisinde kalan vücut bölgelerinde oluşan ve eşgal belirleyici özellik taşımayan ve vücutta herhangi bir fonksiyon kaybına neden olmayan yanık izi, sikatris, nevüs ve diğer iyi huylu oluşan izlere sahip bekçi adayları sağlam olarak değerlendirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.