Sedef Hastalığı Askerliğe Engel Midir?

10.05.2020
A+
A-
Sedef Hastalığı Askerliğe Engel Midir?

Askerlik görevi ülkemizde yaşayan ve T.C vatandaşı olan her erkek vatandaş için zorunlu bir vatani hizmetttir. Bedelli de olsa erkek vatandaşlar askerlik görevlerini şartları ile yerine getirmek zorundadır. Uzun yıllardır zorunlu olan bu askerlik görevini yerine getirmek için bazı sağlık koşullarının vatandaşlarda tam bir şekilde olması gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlemiş olduğu sağlık kriterlerini karşılamayan erkek vatadaşlar çürük olarak kabul edilir ve askerlik görevinden muaf tutulurlar. Çürük raporu sadece askeri hastaneler tarafından verilmektedir ayrıca çürük raporu almak oldukça zordur, gerçekten de askerliğe uygun olmayan vatandaşlar çürük raporu alabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle sedef hastalığını askerlik görevine engel mi veya engel değil mi bu sorunun cevabı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Sedef Hastalığı Nedir? Asker Olmaya Engel Midir?

Öncelikle sedef hastalığı ülkemizdeki vatandaşların yüzde 1 ila 3 ünde görülen bir hastalıktır. Ciltte bulunan hücrelerin normalde olması gerektiğinden 10 kat daha hızlı üreyip çoğalmasına neden olan hastalığın adı sedef hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin normalden daha fazla çalışmasını sağlayan bu hastalık yüzünden vüdutta bulunan birçok sağlıklı hücre zarar görebilmektedir, ayrıca kendini ciltte kuruluk, yanma, kaşıntı, kanama ve kızarıklık gibi belirtiler ile belli edebilir. Kesin olarak bir tedavisi bulunmayan sedef hastalığına uzmanlar UV ışınları ve iltihapları azatmak için sıvı ve katı ilaç ile tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Sedef hastalığına aşırı stres, aşırı alkol tüketimi, sigara tüketimi, D vitamini eksikliği neden olabilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre sedef hastalığının askerlik görevine herhangi bir engel oluşturduğu konusuna değinilmemiştir. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmadığı için ve insanların günlük hareketlerini kısıtlayamayan bir hastalık olduğu için askerlik görevine engel değildir. Ancak sedef hastalığının askerlik görevine engel olup olmayacağını askeri hastanelerde sizi muayane eden doktor belirleyecektir. Bazı örneklerde sedef hastalığının askerlik görevine engel olduğu görülmüştür ama Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yönetmeliğinde böyle bir kural bulunmamaktadır.

Sonuç olarak sadece askeri hastaneler tarafından yapılan ve yapılacak olan testler sonucunda sedef hastalığının askerlik görevine engel olup olmadığı belli olacaktır. Bu nedenle askeri hastanede görev yapan bir doktora danışmanız halinde size daha sağlıklı bilgi verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.