Bekçiler Polis Olabilir Mi?

12.05.2020
A+
A-
Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bekçilik hayatımızın içine hızla işlemektedir. Devletin yeni çıkarmış olduğu güvenlik birimi olan bekçilik vatandaşlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Memurluk sıfatı ve yüksek maaşa sahip olduğu için bekçilik mesleği vatandaşlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Aynı şekilde polislik mesleği de vatandaşlar arasında oldukça popüler ve tercih edilen bir meslek dalıdır. Her iki mesleğinde Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında toplanması nedeniyle vatandaşların aklında bekçilik mesleğinden polislik mesleğine geçiş yapmak mümkün mü sorusu oluşmuştur. Bu yazımızda sizlerle bekçilerin polis olup olamayacakları hakkında bilgilendirme yapacağız.

İlk olarak bekçilerin görevi geceleri sokak ve mahallelerin güvenliğini sağlamak, geceleri sahil, park gibi kamu mekanlarının güvenliklerini sağlamak, ihtiyaç duyulduğu zaman polislere destek olmak ve geceleri polis ve jandarmanın uzak olduğu bölgelere hızlı bir şekilde müdahale etmektir.

Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Bekçilerin görevleri polislerin görevlerine oldukça benzer olsa da bekçiler bekçilik mesleğinden polislik mesleğine geçiş yapamazlar. Kanunda bununla ilgili hiçbir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle bekçiler ne kadar uzun süre görev yaparlarsa yapsınlar yada mesleklerinde ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar polislik mesleğine geçiş yapamayacaklardır. Bekçilik ve polislik birbirinden ayrı kavramlar ve birbirinden ayrı meslek grupları olduğu için herhangi bir terfi de bekçilikten polislik mesleğine geçişlere yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle halk arasında sıkça dedikodusu oluşan bekçilikten polisliğe geçiş yapılabilir iddialarına itibar edilmemesi gerekmektedir.

Bekçilikten polisliğe geçmek için iki farklı yol bulunmaktadır ve bu yollardan hiçbiri direkt olarak gerçekleşmemektedir. Birinci mecliste olası bir görüşülecek yasa tasarısı sonucunda tasarının kabul görmesi halinde ortaya çıkacak olan olasılıktır ve bu şu anda meclisin gündeminde bulunmamaktadır. İkinci yol ise bekçilerin kendi mesleklerinden istifa ederek polislik mesleği için başvuru yapması ve polislik için gereken şartları sıfırdan yerine getirmesidir.

Sonuç olarak bekçilik mesleğinden polislik mesleğine direkt olarak geçiş mümkün değildir. Günümüzde bekçi olup polis olmak isteyen vatandaşlar öncelikle kendi mesleklerinden istifa ederek polislik mesleği için eğitimler almalı ve gerekli olan şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.