Burun Ameliyatı Polisliğe Engel Mi?

14.01.2023
A+
A-
Burun Ameliyatı Polisliğe Engel Mi?

Polislik mesleğine alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği sağlık prosedürleri geçerlidir. Polis olmak isteyen polis adayları başvuru esnasında psikolojik ve fiziksel sağlık taramasından geçmektedirler. Bu sağlık taramasının sonucuna göre kişinin polis olup olmayacağına karar verilmektedir. Bu yazımızda sizlerle burun ameliyatlarını bilimsel ismiyle rhinoplasti operasyonunu geçirmiş olan polis adaylarının polislik mesleğine kabul edilip edilmeyeceği hakkında bilgilendirme yapacağız.

İlk olarak rhinoplasti yani burun ameliyatı bilimsel açıklamasıyla buruna kalıcı olarak şekil verme ve burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir operasyondur. Bu operasyon sonucunda burunda bulunan iskelet kemiğinin ve burunda bulunan yumuşak dokuların yüze uygun bir hale getirilmesi için yapılan operasyondur. Bu ameliyat sadece görüntü değiştirme amaçlı yapılan bir estetik ameliyat olarak düşünülmemelidir. Bazı insanlarda doğuştan görülen burun yapısında kalıcı kemik hasarları kişinin burnunu kullanarak nefes almasını önemli ölçüde düşürebilmektedir ve bu sorunun çözümü için bu ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca sonradan geçirilen kazalarda burnun kalıcı olarak şeklini kaybetmesi ve burun kemiklerinde oluşan hasarlarda bu ameliyata ihtiyaç duyulabilmektedir.

Burun Ameliyatı Olmak Polis Olmaya Engel Mi?

POMEM, PMYO, PAEM ve PÖH alımlarında Emniyet Genel Müdürlüğü adaylardan detaylı ve sadece belirli yerlerden alınan sağlık raporlarını istemektedir. Bu sağlık raporlarına göre sadece A bendinde yer alan kişiler kabul edilecektir.

Bu sisteme bağlı olarak daha önce burun ameliyatı geçirmiş kişilerde eğer sürekli olarak ilaç tedavisi gerektirecek bir durumda veya bu sebebe bağlı olarak organlarda bir hasar oluşturacak hasara yol açmışsa bu kişinin polislik mesleğine kabulü sağlanmaz. Bunun ölçülmesi için sadece Emniyet Genel Müdürlüğü’nün onayladığı sağlık kuruluşunda testler yapılmaktadır ve bu testlerin sonucunda verilecek rapora göre kişinin polis olup olmayacağı kararlaştırılacaktır. Yönetmelikte bulunan 21. Madde’ye uygun olmayan ve B, C ve D dilimlerine giren adaylar polislik mesleğine kabul edilmeyeceklerdir.

Ayrıca nazal pasajı açık olan ve rhinoplasti yani burun estetiği operasyonu geçirmiş olan adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne göre sağlam olarak kabul edilmektedir.

Sonuç olarak burun ameliyatı geçirmiş olan kişilerin polislik mesleğine kabul olup olmadıklarını öğrenmek için detaylı bir sağlık raporu almaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Şevval dedi ki:

  Şimdi benim burun kıkırdağım kırık alınabilirmiyim yoksa ameliyat mı olmam gerek

  1. admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum.

 2. Selin dedi ki:

  Benim burnumda et var aldırsam nefes almam kolaylaşacak

  1. admin dedi ki:

   Burun ameliyatı ile bir şey olacağını sanmıyorum.

 3. Helin dedi ki:

  Burnum çatlak yaptırsam sorun olur mu?

  1. Musa dedi ki:

   Hocam merhabalar Eylül başında burun eğriliği için ameliyat olacağım. Eylül’ün sonlarına doğru kazanıp okula çağırırlarsa bir sıkıntı olurmu

   1. hazal dedi ki:

    sorun oldu mu acaba yanıtlarsanız çok sevinirim

 4. Musa dedi ki:

  Hocam merhabalar Eylül başında burun eğriliği için ameliyat olacağım. Eylül’ün sonlarına doğru kazanıp okula çağırırlarsa bir sıkıntı olurmu

 5. Ali ay dedi ki:

  Çene ameliyatı sorun olurmu

  1. admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum.

 6. kerim dedi ki:

  önümüzdeki Eylül de üniversite açılır şimdi başvuru yapacam alındım diyelim .Ben Şubat ayında Burun ameliyatı olacam yani üniversitenin ortasında o zaman sorun olur mu?

 7. Ecem dedi ki:

  Merhaba PMYO ön sağlıkta göz bozukluk derecesine bakıyorlar mı kazanınca çizdirsek sorun olur mu