Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

17.11.2020
A+
A-
Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

Cinayet büro polisi olabilmek için belli bir süre çalışmanız gerekiyor. Peki nasıl? Polis olarak göreve alındığınız ilk zamanlarda belli bir tecrübe dilimine ulaşmanız bekleniyor. Büyük ihtimalle meslek hayatınıza çevik kuvvet veya karakolda başlarsınız. Sonrasında ise yaklaşık 2-3 sene çalıştıktan sonra cinayet büro polisi olabilirsiniz.

Bir kişinin başka bir kişiyi bilmeyerek ya da bilerek öldürmesi eylemine cinayet adı verilmektedir. Cinayet olaylarına ise Asayiş Daire Başkanlığı çerçevesinde Cinayet Şube biriminde polis memurları bakmaktadır. Bu makalemizde cinayet polisi olmak isteyen ve şartlarını merak eden polis memurlarımız için açıklama yapacağız.

Öncelikle şu bilinmelidir ki cinayet büro sorumluluğu ve ağırlığı yüksek olan bir birimdir. Örneğin Mesai saatleri uzayabilmektedir. Yeri geldiğinde bir saatlik uyku ile durmak zorunda oldukları olmuştur. Cinayet büroda çalışmak isteyen polis memurlarının dikkat seviyeleri en üst seviyede olmalı ve öğrenmeye yatkın en önemlisi de bu iş için istekli olmalıdırlar.

 

Cinayet Büro Polisi Olmak İçin İstenen Şartlar

Öncelikle cinayet büroda çalışmak için PMYO veya POMEM gibi dengi okullardan mezun olup polis memur olmanız gerekmektedir. Yazdığımız bu okullara da YKS sınavına girerek katılmanız mümkün. Tabi her yıl düzenlenen baraj puanlarını aşmanız gerekiyor. Yani cinayet büro için polis alımlarında dışarıdan polis olmayan kimse alınmamaktadır.

Polis memuru olduktan sonra ise hemen Cinayet Büroda çalışmanız düşük bir ihtimaldir. Çünkü cinayet büroda çalışmak isteyen polis memurları referansları yolu ile bu isteklerini öncelikle gönüllü olarak bildirirler. Cinayet Büroya alınmanız ise referansınızın ne derece etkin olduğuna ve tabi ki şubede açık olup olmamasına bağlıdır.

Öte yandan bu göreve atanmanız için mesleğinizde kendinizi göstermeniz gerekiyor ki size birileri referans olsun. İşinizde ne kadar başarılı ve üst amirlerinizden ne kadar çok referans alırsanız iyi yerlere atanmanız o kadar olasıdır. İş cinayet büroda çalışmak da hayatınızın belli bir kesiminden fedakarlık yapmanızı gerektiriyor. Kolay olmayan bu meslek dalında gerektiğinde ailenizden uzak kalmanız gerekiyor. Tabi ki bu makam da mesleğin üst noktalarından biri olma niteliğini taşıyor.

 

Cinayet Büro Ne İş Yapar?

Cinayet büroda görev yapan polisler öncelikle cinayet konuları hakkında araştırma yapar ve yardımcı olur. Bunun dışında intihar, kasten yaralama veya cinayete sebep olanları bulma konusunda da yardımcı ekiptir. Cinayet büro polisleri pratik zekaları yüksek yani ani karar verme becerileri de iyi olmalıdır. Serinkanlı ve psikolojik olarak güçlü olmak zorundadırlar.

 

PEKİ CİNAYET NEDİR?

Yukarıda da daha önceden bahsettiğimiz gibi cinayet bir kişinin isteyerek ya da istem dışı olarak birinin canına kastedip öldürmesidir. Yani ölümle sonuçlanan her olay bir cinayet örneğidir. Cinayet kavramı kendi içinde türlü unsurlar da bulundurmaktadır. Kasten adam öldürme, cinayete teşebbüse sebep olma, kasten yaralama, intihara yönlendirme ve çocuk düşürtme olayları bu unsurlara örnektir. Cinayet büroda görevli polis memurları ise bu unsurlardan her biri ile ayrı ayrı ilgilenmektedir.

 

KASTEN ADAM ÖLDÜRME

Bir kişinin tasarlanarak veya eziyet çektirilerek canavarca öldürülmesidir. Eğer bir kişi kasten adam öldürme suçundan yargılanıyorsa ve bu cezayı işlemiş ise bu suçun asıl cezası müebbet hapistir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Esma dedi ki:

    Bu bölümü okumak kaç yil ve ya sene sürüyor

    1. Emre dedi ki:

      3 en fazla 4 yıl