Olay Yeri İnceleme Polisi Nasıl Olunur?

14.11.2020
A+
A-
Olay Yeri İnceleme Polisi Nasıl Olunur?

 

 

Dünya’nın her yerinde her gün binlerce çeşit suç işlenmektedir. Ülkemizde ise bu durum çok fazla olmasa da yine de küçümsenmeyecek derecede bir suç artışı olduğu bilinmektedir. Tabi ki de bu suçlarla mücadele eden Emniyet güçlerimize düşen sorumluluk da oldukça büyük. İşlenilen her suçun ardından ise olay yerini incelemek analizlerde bulunmak onlara düşüyor.

Olay yeri inceleme uzmanları, suçun işlendiği yerdeki suç delillerinin incelemesini yaparak bunları kayıt altına alan ve gerekli zamanlarda bu delilleri saklayan kişilerdir. Elde edilen tüm bilgiler ise bütün inceleme işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından yetkili birimlere iletilmektedir.

OLAY YERİ İNCELEME UZMANI NASIL OLUNUR?

Olay yeri inceleme uzmanı olmak için yapılacak şeylerden ilki Yüksek Lisans düzeyinde olan biyoloji veya herhangi bir genetik bölümünden mezun olunmasının ardından KPSS sınavına girilip uzman olmak için yeterli olacak puanın alınmasıdır. Olay yeri inceleme uzmanı olmak için bir başka yol ise önce polisliği kazanıp daha sonrasında emniyet tarafından açılan olay yeri inceleme kurslarına katılıp istenilen seviyede olmaktır.

OLAY YERİ İNCELEME UZMANI OLMAK İÇİN İSTENİLEN ŞARTLAR

Olay yeri inceleme uzmanlığı yapabilmek için belli başlı yeterliliklere sahip olmak gerekmektedir.

  • 35 yaşında ya da altında olmak,
  • Sağlıklı bir birey olmak,
  • Polis memuru olabilmek için gerekli olan yeterliliği sağlayabilmek,
  • Herhangi bir yüz kızartıcı suçu bulunmamak,
  • Biyoloji veya genetik gibi bölümlerden mezun olup alınan kurslardan başarılı olarak geçilmek,

Bazı olay yeri uzmanı olabilmek için istenilen şartlar arasındadır.

OLAY YERİ İNCELEME UZMANLARI NE KADAR KAZANIR?

Bekar çocuk sahibi olmayan bir polis memurunun maaşı ile karşılaştırıldığında olay yeri inceleme uzmanları 1000 TL daha fazla alabiliyor. Maaşları normal bir polis memurundan daha fazla olan olay yeri inceleme uzmanlarının evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları halinde maaşları artabilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.