PÖH Nasıl Olunur?

11.11.2020
A+
A-
PÖH Nasıl Olunur?

 

Polis Özel Harekat birimi İç İşleri Bakanlığı’na bağlı özel bir birimdir. PÖH yüksek riskli olarak tanımlanan bölgelerde özel olarak eğitim almış personel tarafından oluşturulur. Polis Özel Harekat hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle şu bilinmelidir ki Polis Özel Harekat için personel alımı İç İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

PÖH NASIL OLUNUR?

Polis Özel Harekat adaylarının Polis Eğitim Merkezi’nde eğitim görmüş olması gerekmektedir. Aynı zamanda ise Polis Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim almakta olan öğrenciler tercihlerine bir yandan da özel harekat polisi olmak istediklerini ekleyebilirler. Bu sırada mesleğe başlamış olan polis memurları da Polis Özel Harekat olmak istediklerini bildirip başvuru yapabilmektedir.
Özel harekat polisi olmak isteyen adayların uygulanan fiziki sınavda ve yapılan mülakat sınavında başarılı olması gerekmektedir. Bu iki sınavı geçen aday daha sonra polis eğitim merkezinde eğitim görmektedir.

2020 POLİS ÖZEL HAREKAT OLMANIN ŞARTLARI

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi polis okullarından ve polislik kadrosundan olan kişiler özel harekat polisliği için başvuruda bulunabilir. Fakat her iki grup aday için de bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Tabi ki de Polislik Özel Harekat adaylarında aranan ilk şartlardan biri yaş sınırıdır. Başvuran adayların 28 yaşından gün almamış olması istenmektedir. Aynı zamanda adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve silah taşıması için herhangi bir engelinin bulunmaması önemlidir.

 

Polis Özel Harekat olmak için başvuru yapan adayların öncelikle kendinin ve varsa eşinin adli sicil kaydı inceleme altına alınmaktadır. Bununla birlikte adaylar bir siyasi oluşum içerisinde olmadıklarına yönelik bir belge de almalıdırlar. Daha önce polislik eğitim kurumlarının herhangi birinden atılmış olan adayların ise başvuruları kabul görmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.