Danimarka, Mühimmat Üretimini Artırmak İçin Ukrayna’ya Yardım Edecek

22.09.2023
A+
A-
Danimarka, Mühimmat Üretimini Artırmak İçin Ukrayna’ya Yardım Edecek

Danimarka hükümeti, mühimmat üretimini arttırmak ve NATO’nun askeri üretimine destek olmak amacıyla, bir silah fabrikasının bulunduğu araziyi satın almayı planlıyor.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, eski mühimmat fabrikasının bulunduğu arazinin satın alınması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Hükümet, arazi satışının bir ay içinde sonuçlanmasını hedefliyor. Fabrikanın satın alınmasının ardından, amacına uygun bir şekilde kullanılması planlanıyor.

Savunma Bakanı, “Silahlı Kuvvetlerin dahil olabileceği ve özel şirketlerin üretim yapabileceği bir model oluşturursak, birkaç yıl içinde Danimarka’da üretim yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

Önerilen Paragraf 1: Danimarka hükümeti, mühimmat üretimini artırmayı ve NATO’nun askeri üretimine katkıda bulunmayı amaçlayarak, Ukrayna’ya yardım etmek ve mühimmat fabrikasının bulunduğu araziyi satın almak için adımlar atmaktadır. Böylece, stratejik bir üretim üssü oluşturarak güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını yerinde karşılayabilecektir.

Danimarka, 2020 Yılında Tek Mühimmat Fabrikasını Kapattı

Mühimmat fabrikası olan Denex, 2020 yılında üretim faaliyetlerini sonlandırmıştır. Fabrikada yaklaşık 65 kişi çalışmaktaydı.

Önerilen Paragraf 2: Danimarka’nın mühimmat üretimi tarihine baktığımızda, kökeninin 1676 yılında kurulan Fyrværkerikompagniet isimli şirkete dayandığını görüyoruz. Zamanla, üretim adresleri değişse de 1968 yılında Elling’de merkezileşmiştir. Üretim faaliyetleri, Ammunitionsarsenalet adı altında gerçekleştirilmekte olup fabrika en parlak döneminde 200 çalışana sahipti.

Ukrayna’ya Destek Amacıyla 1 Milyon Adet Mühimmat Transfer Edilecek

Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna’ya destek olmak amacıyla ortak mühimmat ve füze alımını kararlaştırdı. Bu kapsamda Ukrayna’ya 1 milyon adet mühimmatın transfer edilmesi planlanmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.