İLTER, dronlara karşı mücadelede başarısını sürdürüyor ve ihracatta önemli bir rol oynuyor

21.09.2023
A+
A-
İLTER, dronlara karşı mücadelede başarısını sürdürüyor ve ihracatta önemli bir rol oynuyor

Türk savunma sanayisi, dron tehditlerini etkisiz hale getirmek için geliştirilen İLTER elektronik harp çözümü sayesinde büyük bir başarı elde etmektedir. Boğaziçi Savunma tarafından yüzde 90 yerlilik oranıyla geliştirilen İLTER Dron Tespit ve Engelleme Sistemi ürün ailesi, saha performansıyla hem iç piyasada hem de uluslararası alanda talep görmeye devam etmektedir.

Boğaziçi Savunma, İLTER’i 10’dan fazla ülkeye ihraç etme başarısını göstermiştir. Azerbaycan’a daha önce ürün sağlamış olan şirket, yeni dron karşı tedbir sistemleri ihracatı gerçekleştirmiştir. Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’de yapılan testlerin ardından İLTER J250 Dron Tespit ve Engelleme Sistemi ile İLTER HP Mobil Yüksek Güçlü GNSS Yanıltma ve ISM Engelleme Sistemi modellerini teslim almıştır.

Azerbaycan’dan gelen farklı sistem talepleri de önümüzdeki günlerde değerlendirilmek üzere ilgili makamlara sunulacaktır.

İLTER’in yeni üyesi olan İLTER J250 Dron Tespit ve Engelleme Sistemi, RF sensörleri sayesinde döner veya sabit kanatlı mini/mikro dronlara karşı tam otomatik tespit, karıştırma ve yanıltma görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirebilmektedir. Dahili bataryası sayesinde mobil ve sabit yerleşkeler için kullanılabilir.

Sistem, 360 derece algılama ve engelleme yeteneğiyle çoklu dron saldırılarına karşı etkili bir şekilde koruma sağlayabilmektedir. Ayrıca GNSS bantlarında koordinat yanıltma işlemi gerçekleştirebilme özelliğine de sahiptir.

Koordinat yanıltma özelliği sayesinde, otonom uçuş yapan tehditlerin engellenmesi amaçlanır ve sahte GNSS sinyalleri yayılır. Bu sayede tehdit korunan bölgeden istenilen koordinatlara uzaklaştırılabilir.

İLTER HP Mobil Yüksek Güçlü GNSS Yanıltma ve ISM Engelleme Sistemi ise uzun menzilli ve mobil olma özelliğiyle güvenli bölgelerden 80 kilometreye kadar hedef noktalara karıştırma ve engelleme yapabilir.

Yazılım tarafından hesaplanan hedef noktaları etki altına alan sistem, antenlerini otomatik olarak hedefe yönlendirir ve kayıpsız karıştırma, köreltme ve aldatma işlemlerini gerçekleştirebilir. 4×4 kapalı kasa araç üzerine kurulduğu için herhangi bir kesintiye uğramadan 24 saat boyunca çalışabilir.

–>

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.