Polonya, Ukrayna’ya olan askeri desteğini kesmeyi planlıyor

21.09.2023
A+
A-
Polonya, Ukrayna’ya olan askeri desteğini kesmeyi planlıyor

Polonya, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin Birleşmiş Milletler konuşmasındaki ithamları sonrası Ukrayna’ya olan askeri desteğini geri çekmeyi düşünüyor. Bu kararın nedeni olarak Zelenski’nin Polonya, Macaristan ve Slovakya’yı Rusya’ya tahıl ambargosu konusunda yardım etmekle suçlaması gösterilmiştir.

Polonya yönetimi, Ukrayna’ya sağladığı askeri yardımı kesme kararı alarak diplomatik bir tepki vermek istemektedir. Polonya hükümeti, Ukrayna’yı itham etmeye tepki olarak askeri ekipman transferini sonlandırdığını duyurdu.

Başkan Zelenski, Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasaklama kararı alarak Rusya’nın ekmeğine yağ sürmekle suçlamıştır. Polonya yönetiminin ise Ukrayna’ya yapılacak askeri ekipman transferini sonlandırması, dikkat çeken bir noktadır. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’yı daha modern silahlarla silahlandırmak amacıyla Ukrayna’ya silah transferi yapmadıklarını belirtmiştir.

Polonya dışişleri bakan yardımcısı Paweł Jabłoński, Ukrayna büyükelçisine Zelenski’nin Polonya ile ilgili sözlerinin haksız olduğunu belirtmiştir. Bakan yardımcısı, Polonyalıların savaşın başından beri Ukrayna’ya yardım etme konusunda oldukça aktif olduğunu vurgulamıştır.

Polonya’da yaklaşmakta olan parlamento seçim dönemi de bu kararın arka planındaki etkenlerden biridir. Hukuk ve Adalet (PiS) partisi, aşırı sağcı rakiplerine karşı seçmen desteğini kaybetmemek için Ukrayna’ya sağlanan desteği azaltmamaya çalışmaktadır. Ayrıca, Polonya toplumunda “Ukraynalı yorgunluğu” olarak adlandırılan bir tutumun ortaya çıktığı belirtilmektedir. Tahıl fiyatlarının düşme endişesiyle tarım bölgelerinde güçlü bir destek bulunan PiS partisi, tahıl tedarikinin siyasi dinamikleri açısından da önemli olduğunu bilmektedir.

Polonya’nın Ukrayna’ya olan askeri desteğini geri çekme kararı, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği mücadeleyi etkileyebilir. Ukrayna’nın en büyük silah tedarikçilerinden biri olan Polonya’nın desteğini geri çekmesiyle Kiev’in mücadele gücü azalabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.