Epilepsi Polis Olmaya Engel Mi?

14.09.2020
A+
A-
Epilepsi Polis Olmaya Engel Mi?

 

Polis adayları okullara girmeden önce Emniyet Teşkilatı’nın hazırlamış olduğu Sağlık Yönetmeliği gereğince sağlık kontrolünden geçer. Öğrenci alımlarında ise sağlık yönetmeliğinin yalnızca A bendi geçerlilik göstermektedir. Geriye kalan diğer bölümler ise elenme nedeni sayılmaktadır. Bu yazımızda sağlık yönetmeliğinden hareket ile sıkça sorulan epilepsinin polis alımlarında engel olup olmayacağını açıklayacağız.

Polis okullarına genelde kronik bir rahatsızlığı bulunan, devamlı olarak ilaç kullanması veya diyet yapması gerekecek olan, herhangi bir organını etkileyecek bir hastalığı olan ve doğuştan ya da sonradan olmuş organ eksikliği yaşayan adaylar istisnai durumlar harici öğrenciliğe kabul edilmezler.

Sağlık Yönetmeliği’ne göre yapılmış olunan sağlık kontrolü esnasında alanında uzman bir doktor aday üzerinde yaptığı muayene sonucunda teşhis koyar ise bunu sağlık raporuna işler. Öğrenci adaylarının hastalığının seviyesi ve derinliği bu konuda önemli bir noktadır.

PEKİ BU EPİLEPSİ NEDİR?

Epilepsi herkesin bildiği adı ile sara hastalığıdır. Beyin hücrelerinde geçici olarak oluşan normal olmayan elektrik yayılması ile ortaya çıkan ve beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir şekilde meydana gelen bozukluklara yol açan bir hastalıktır. Bu hastalığa dünya çapında çok az sayıda rastlanır. Epilepsi cinsiyet ayrımı yapmamasının yanı sıra aynı zamanda her yaşta ve her bireyde görülebilen bir çeşit hastalıktır. Uzun süren bir tedavi süresi vardır ve nöbet geçirilmesine neden olmaktadır. Kimi hastalarda nöbet süresi devamlı hayat boyu sürerken kimi hastalarda ise bir anda bu süre kısalabilir.

Sağlık Yönetmeliği’nde epilepsiyi ilgilendiren madde B dilimde yer almaktadır. Fakat polis öğrenci alımlarında izlenilen A dilimdir. Bu yüzden hastalığınızın şiddeti, devam edip etmediği ve kullanmaya devam ettiğiniz ilaçlar bu dilimdeki şartlara uymak zorundadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.