FNSS, 2022 Yılı Ar-Ge Harcamalarında Türkiye’nin En Büyük 250 Şirketi Arasında 17. Sırada Yer Alıyor

30.09.2023
A+
A-
FNSS, 2022 Yılı Ar-Ge Harcamalarında Türkiye’nin En Büyük 250 Şirketi Arasında 17. Sırada Yer Alıyor

Türkiye Ar-Ge 250 araştırmasının bu yılki sonuçları açıklandı. FNSS Savunma Sistemleri, 2022 yılı Ar-Ge harcamalarına göre en büyük 250 şirket listesinde 17. sırada yer aldı. Bununla birlikte, FNSS 2022 Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen proje sayısı bakımından ilk 100 listesinde 20. sırada, çalışan personel sayısı bakımından ilk 100 listesinde 18. sırada, kadın personel sayısı bakımından ilk 50 listesinde 37. sırada, yüksek lisans ve doktora personel sayısı bakımından ilk 50 listesinde 10. sırada, alınan ulusal patent sayısı bakımından ilk 50 listesinde 33. sırada, ve alınan faydalı model sayısı bakımından ilk 50 listesinde 15. sırada yer aldı.

2000 yılında Ar-Ge faaliyetlerine başlayan FNSS, 2009 yılında Ar-Ge Merkezi Sertifikasını almıştır. Firma, kendi kaynakları ve kamu destekleriyle yerli tasarım ve geliştirme faaliyetlerine odaklanmış ve zamanla teknoloji transferi yapabilen bir şirket haline gelmiştir.

Şu anda, araç hareket sistemleri, beka, otonomi ve silah sistemleri konularında 50’ye yakın Ar-Ge projesi yürütülmektedir. Bunlar üniversiteler ve yerli/yabancı tedarikçilerle sıkı iş birliği içerisinde gerçekleştirilmektedir. Firma, hibrit güç grupları ve otonomi konularında Türkiye ve dünyada öncü olma hedefiyle hareket etmektedir.

FNSS, her yıl cirosundan pay ayırarak Ar-Ge projelerine yatırım yapmaya çalışmaktadır ve aynı zamanda devlet tarafından sağlanan teşviklerden de faydalanmaktadır.

Şu anda özellikle araç hareket sistemleri, beka, otonomi ve silah sistemleri konularında büyük ve küçük ölçekli 50’ye yakın Ar-Ge projesi yürütülmektedir. Bu projeler, FNSS’nin kendi kaynakları ve kamu destekleriyle ihtiyaç doğrultusunda birçok üniversite ve yerli/yabancı tedarikçiyle iş birliği içerisinde yürütülmektedir. Ayrıca, hibrit güç paketi ve otonomi konularında Türkiye ve dünyada öncü olma hedefiyle çalışmalar devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.