İnsansız atış platformu seri üretime gün sayıyor

30.09.2023
A+
A-
İnsansız atış platformu seri üretime gün sayıyor

Türk savunma sanayisinin askeri kara aracı üreticilerinden Katmerciler, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST İzmir’de, geliştirdiği ve ürettiği araçlardan örnekler sergiledi.

Katmerci, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, festivalin ilk gününden beri kentte büyük heyecan olduğunu belirtti ve İzmirli firmalara da yansıdığını dile getirdi.

Katmerci, Türkiye Teknoloji Hamlesi’nin temsili bir etkinliği olan TEKNOFEST’e “altın sponsorlar” arasında yer aldıklarını ve festivalde UKAP ve mayına karşı korumalı zırhlı araç HIZIR 4X4’ün sergilendiğini ifade etti.

Katmerci, gençlerin ve çocukların büyük bir heyecanla etkinliği takip ettiğini ve bu heyecanı gördükçe diğer firmalarla rekabet ettiklerine ve başarılı bir iş çıkardıklarına inandıklarını söyledi.

UKAP 2

Katmerci, savunma ve teknoloji fuarlarının insanlar için önemli olduğunu vurgulayarak, Türk insanının ve mühendislerin başarılarına tanık olmanın gurur ve mutluluk verici olduğunu belirtti. Ayrıca, savunma sanayi fuarlarının iş dünyasına da faydalı olduğunu ve farklı duygularla ayrılmanın işlere olumlu yansıdığını ifade etti.

UKAP 3

UKAP’ın farklı versiyonları da gelecek

Katmerci, Katmerciler’in zırhlı savunma araçları ürettiğini ve son 3 yılda UKAP üzerinde çalıştıklarını söyledi. UKAP’ın orta sınıf 2. seviyede tasarlandığını ve diğer firmalara örnek olduğunu belirtti. Şu anda 4. prototipin üzerinde çalıştıklarını ve Kara Kuvvetleri’nin taleplerine uygun olarak ürünü güncellediklerini söyledi. ASELSAN ile iş birliği içinde olduklarını ve Avrupa’da benzeri bulunmayan bir araç tasarladıklarını ifade etti. UKAP’ın hızla seri üretime geçeceğini ve farklı adetlerde üretileceğini planladıklarını belirtti.

Katmerci, UKAP’ın hem dizel hem de elektrikli motorlu versiyonları olduğunu ve hibrit versiyonunun da tasarlandığını söyledi. Araçtaki şarj süresini kısalttıklarını ve menzilini artırdıklarını açıkladı. Yıl sonunda aracın farklı lansmanlarını gerçekleştireceklerini ifade etti.

HIZIR, Afrika’da yeni görevlere talip

Katmerci, HIZIR 4X4 aracının 8 ve 13 kişilik versiyonlarına sahip olduğunu belirtti. Aracın Afrika ülkelerinin orduları tarafından aktif olarak kullanıldığını ve Türkiye’de sınır güvenliği amacıyla Edirne-Trakya sınırında görev yaptığını söyledi. Katmerci, Afrika ülkeleriyle olan satışlarının devam ettiğini ve farklı versiyonlarla yoluna devam edeceklerini belirtti.

UKAP 4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.