Ukrayna’daki kapalı toplantıda Haluk Bayraktar detayı

01.10.2023
A+
A-
Ukrayna’daki kapalı toplantıda Haluk Bayraktar detayı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından düzenlenen kapalı toplantıda, dünyanın önde gelen 13 savunma sanayii şirketinin temsilcileriyle bir araya gelindi. Toplantıda dikkat çeken isimlerden biri de Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar oldu.

Haluk Bayraktar, Kiev’de gerçekleştirilen 1’inci Uluslararası Savunma Sanayii Forumu’na katıldı. Forum kapsamında Ukrayna tarafından kurulan ‘Savunma Sanayii İttifakı’ ve ‘Savunma Fonu’ da ilk defa duyuruldu.

Oluşturulan fon eliyle, dünya çapında önde gelen savunma sanayii şirketleri Ukrayna’da stratejik savunma ürünlerinin geliştirilmesine destek olacak. Bu amaçla, 13 uluslararası savunma sanayii firmasının temsilcilerinin katılımıyla Kiev’de bir toplantı düzenlendi. Toplantı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ve hükümet üyelerinin yanı sıra Türkiye’yi temsil eden BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleşti.

Ukrayna’ya 100 milyon dolarlık yatırım

Uzun süredir Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip olan BAYKAR, savaştan önce aldığı karar doğrultusunda Ukrayna’daki fabrika inşaatına devam etmektedir. BAYKAR, tamamlanması planlanan fabrika ve diğer üç proje için Ukrayna’ya 100 milyon dolarlık yatırım yapmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak Haluk Bayraktar yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da üç ana yatırımımız bulunuyor. Bunlardan biri fabrika, diğeri bir servis merkezi ve bir de genel müdürlük ofisimiz. Bu yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırımımızı başlattık ve inşaat süreci hali hazırda devam ediyor. Tamamlanması yaklaşık bir buçuk yıl sürecek. Bu projelerin tamamlanmasıyla en az 300 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Ukrayna ile devam eden bir işbirliğimiz bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

Motor alanında Ukrayna ‘benzersiz’ teknolojilere sahip

Bayraktar ayrıca, Ukrayna’nın motor üretimi konusunda benzersiz teknolojilere sahip olduğunu ve Türkiye’nin de bu motorları kullanan insansız hava araçlarına sahip olduğunu belirtti. Bu nedenle motor projeleri, karşılıklı fayda sağlayan, kendi kendine yeten ve ekolojik bir üretim süreci oluşturulacak.

Haluk Bayraktar’ın belirttiği gibi, mevcut savaş halinde insansız hava araçları büyük bir öneme sahiptir ve Ukrayna’nın bu alanda kullanabileceği çeşitli uçak türleri de dahil olmak üzere avantajları bulunmaktadır. Ordudan gelen geri bildirimler, teknolojinin kullanımı konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle Ukrayna’da kullanılan Bayraktar’lar, benzersiz sistemlerle donatılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.