Ukrayna’da Türk Şirketlerinin Etkin Rol Oynayacağı Savunma Sanayii İttifakı Kuruldu

01.10.2023
A+
A-
Ukrayna’da Türk Şirketlerinin Etkin Rol Oynayacağı Savunma Sanayii İttifakı Kuruldu

Ukrayna’da savunma sanayii sektöründe yeni bir gelişme yaşandı. ‘Savunma Sanayii İttifakı’ ve ‘Savunma Fonu’ kuruldu ve bu ittifak ile fon içerisinde Türk şirketleri de etkin rol oynayacak.

Bunun bir parçası olarak BAYKAR, Ukrayna’da ilk aşamada yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapacak olan 3 farklı projeye destek verecek. Ayrıca Ukrayna’daki BAYKAR fabrikasının da 1.5 yıl içinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Fabrikada, Bayraktar TB2 SİHA ve AKINCI TİHA dahil olmak üzere BAYKAR tarafından tasarlanan insansız sistemler üretilecektir.

Gelişmeler sürerken, Türkiye’den üst düzey bir savunma sanayii heyeti Ukrayna’da düzenlenen savunma sanayii forumuna katıldı. Türk savunma sanayii şirketlerinin yoğun bir şekilde katılım sağladığı forumda, 21 ülkeden birçok savunma şirketi temsil edildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’e gelen Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İsveç ve Çek Cumhuriyeti savunma şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Temsilcilerin görüşmelerde bulunduğu heyette; Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Savunma Sanayii Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Murat Ceran, Orta Asya ve Uzak Doğu Müdürü Ahmet Kaygusuz, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve diğer temsilciler yer aldı.

Ukrayna’da oluşturulan ‘Savunma Sanayii İttifakı’nda farklı ülkelerden birçok şirketin yer aldığı bilinirken, 13 önde gelen şirket tarafından imzalanan bir deklarasyonla bu ittifak resmiyet kazandı. Özellikle BAYKAR, ittifak içinde önde gelen şirketler arasında yer almaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.