Terör Örgütü 2021 Yılında Suriye’de 432 Taciz ve Saldırı Düzenledi, 991 Terörist Öldürüldü

01.10.2023
A+
A-
Terör Örgütü 2021 Yılında Suriye’de 432 Taciz ve Saldırı Düzenledi, 991 Terörist Öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı, Bakanlık Hasan Tahsin Basın Bilgi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantının sunumunu, MSB Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk yaptı:

“Değerli Basın Mensupları, Millî Savunma Bakanlığı Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’na hoş geldiniz. Öncelikle Türk donanmasının gücünü tüm dünyaya gösteren Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nü bir kez daha kutluyor, Barbaros Hayrettin Paşa’yı, şanlı ecdadımızı, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

“Yine, varlığıyla gücümüze güç katan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının 36. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, Silahlı Kuvvetlerimizi daha da ilerilere taşıyacak çalışmalarında başarılar diliyoruz.”

“Ayrıca; güreşte 68 kiloda Dünya Şampiyonu olan Buse Tosun Çavuşoğlu’nu, 87 kiloda Dünya Şampiyonu olan Ali Cengiz’i, Brezilya’da icra edilen 54’üncü CISM Dünya Atış Şampiyonası’nda tarihinde ilk defa Dünya Şampiyonu olan TSK Spor Gücü Ateşli Silahlar Erkek Tabanca Takımı ve bu müsabakada 48 sporcu arasından üçüncülük elde eden Muhabere Astsubay Başçavuş Aydın Güçlü ile 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri’nde 7 maçın tamamını kazanarak Olimpiyatlara katılma hakkı elde eden A Millî Kadın Voleybol Takımımızı bir kez daha tebrik ediyoruz.”

“Değerli Basın Mensupları, Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için kendisine tevdi edilen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmeye, Cumhuriyetimizin 100. yılında daha büyük daha güçlü bir Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük bir şevk ve gayretle çalışmaya devam etmektedir.”

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI / FETÖ İLE MÜCADELE

“Son bir asrın en kapsamlı ve en etkili faaliyetlerinin icra edildiği bu dönemde kahraman ordumuz, başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Bu kapsamda, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; 1 Ocak’tan itibaren Terörle Mücadele Harekâtı bölgesinde 80’ı son bir haftada olmak üzere 1.351 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı ise 38.694’e ulaşmıştır. Ayrıca, Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından, 1-23 Eylül tarihleri arasında icra edilen terör yuvalarına yönelik planlı hava harekatları ile Kandil, Asos, Gara, Metina, Zap ve Hakurk’daki 82 hedef etki altına alınmıştır. Harekâtlar sonucunda teröristlere ait sığınaklar, mağaralar ve depolar imha edilmiş olup elde edilen ilk bilgilere göre 58 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etkinin değerlendirmesi devam etmektedir. Terörle mücadelemiz, son terörist kalmayıncaya kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bakanlığımız FETÖ ile mücadelesini de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürmektedir.”

HUDUT GÜVENLİĞİ

“Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemiyle korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 15’i FETÖ mensubu olmak üzere 27’si terör örgütü üyesidir. 4.035 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece, yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 8.063’e yükselmiş, yakalanan şahıslardan 360’ı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 524 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 162.415 olmuştur. Ayrıca, yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda 20 kilogramı son bir haftada olmak üzere toplam 4 bin 889 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.”

SURİYE

“Suriye’de istikrarın bir an önce sağlanması, Suriyelilerin güvenli bir ortama dönüşü ve normalleşmenin sağlanması için çalışmalar devam etmektedir. Diğer taraftan operasyon bölgelerindeki güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu yılın başından itibaren terör örgütü tarafından harekât bölgelerimize 342 taciz ve saldırı düzenlenmiş olup, bu saldırılara misliyle karşılık verilerek 65’i son bir haftada olmak üzere 991 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.”

AZERBAYCAN

“Askerî eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetlerimizin devam ettiği ve ‘iki devlet, tek millet’ şiarıyla bir ve beraber olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olmaya devam ediyoruz. Karabağ’da gerçekleştirilen askerî operasyon sonrası bölgedeki son durumu yakından takip ediyor, Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın sağlanmasına yönelik çabaları desteklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Kahraman Azerbaycan ordusunun 30 yıldır işgal altındaki kendi topraklarını kurtarmak amacıyla başlattığı ve 44 gün süren ‘Tek Vatan Harekâtı’nın üçüncü yıl dönümü ve ’27 Eylül Şehitleri Anma Günü’ münasebetiyle Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün sağlanması uğruna hayatını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

KOSOVA / KFOR KOMUTANLIĞI DEVİR-TESLİM

“Ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmektedir. Son olarak (24 Eylül) Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen ve bir Kosova polis memurunun hayatını kaybetmesine, birinin de yaralanmasına neden olan saldırıyı kınıyoruz. Kosova’da ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının yapıcı bir tutum ve diyalogdan geçtiğini önemle vurguluyoruz. Ayrıca; 10 Ekim’de icra edilmesi planlanan KFOR Komutanlığı devir teslimine ilişkin hazırlıklar devam etmektedir. Bu kapsamda görevi devralacak KFOR Komutanımız 25-29 Eylül tarihleri arasında NATO Karargâhı ve SHAPE’te inceleme ve koordinasyon faaliyetlerini sürdürmektedir.”

NATO / İKİLİ İLİŞKİLER / ULUSLARARASI GÖREVLER / EĞİTİM-TATBİKAT

“Değerli Basın Mensupları, Kahraman ordumuzun birçok coğrafyada başarılı görevler üstlendiği gibi eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda; Güvence Tedbirleri kapsamında uçuş görevi, Yıldırım Seferberlik, Türkiye-Macaristan Birleşik Özel Kuvvetler, Kararlılık-2023 tatbikatları başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Dynamic Messenger, Sonsuz Kardeşlik–II, Toxic Trip 2023, TRITON-2023 Tatbikatları icra edilmekte ve Sonsuzluk, Millî Anadolu Ankası, NATO Tiger Meet, Yıldırım Seferberlik, Hava Savunma Komuta Kontrol, Erciyes Hava İndirme-2023 Tatbikatları icra edilmektedir. Bunun yanı sıra, Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait BNS SANGRAM korveti Mersin’e liman ziyareti gerçekleştirmiş, NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2’de görevli Arnavutluk Sahil Güvenlik gemisi ALS BUTRINTI İzmir’e liman ziyareti düzenlemiştir. 2023 NATO Denizaltı Komutanları Konferansı, Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı Yenilevent/İstanbul’da gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, Karadeniz’de sürüklenen mayınların tespiti ve imhası amacıyla Deniz Karakol Uçağı, Helikopter, İHA, Karakol Gemileri ve Mayın Avlama Gemileri ile mayın gözetleme faaliyetleri yürütülmekte ve ‘bölgesel sahiplik ilkesi’ çerçevesinde gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Bu kapsamda, toplamda 16.413 saat seyir ve 669 sorti uçuş gerçekleştirilmiştir.”

SAVUNMA SANAYİ / ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMİLERİ

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, desteği ve teşvikiyle savunma sanayisinde yerlilik ve millîlik oranının yüzde 80’lere yükseldiği bu dönemde ihtiyacımız olan sistemler yerli ve millî olarak tasarlanmakta, geliştirilmekte ve üretilmektedir. 23 Eylül tarihinde ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Açık Deniz Karakol Gemilerimiz AKHİSAR ve KOÇHİSAR’ın denize inişi gerçekleştirilmiş, Pakistan MİLGEM Projesi’nin 1. Gemisi PNS BABUR teslim edilmiştir. 25 Eylül tarihinde ise ASFAT tarafından modernize edilen Nahçıvan Askerî Kompleksi’nin açılışı yapılmıştır. Modernize edilen tesis, Azerbaycan ordusuna ait kara araçlarının bakım-onarım, yenileştirme ve modernizasyon ihtiyaçlarını kendi bünyesinde gerçekleştirebilir hâle getirmiştir. Ayrıca, 2 Ekim tarihinde başlayan TEKNOFEST 2023 İzmir’e çeşitli hava araçları ve askerî bandonun yanı sıra Bakanlığımız bağlı şirketleri ve kurumlarıyla birlikte katılım sağlanmaktadır. Tüm halkımızı Millî Savunma Bakanlığı stantlarını ziyaret etmeye davet ediyoruz.”

DOĞAL AFETLERLE MÜCADELE

“Başta deprem bölgelerinde hayatın normalleştirilmesi olmak üzere, orman yangınları ve diğer afetlerle mücadele çalışmaları ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca, son yaşanan kasırga felaketi nedeniyle sarsılan Libyalı kardeşlerimize yardım elini uzatan ilk ülke olarak uçak ve gemilerimizle gerekli destek sağlanmıştır. Ülkemizin dost ve kardeş Libya halkına sağladığı destek ve yardımlar, Libya’nın tamamını kapsayan bir şekilde devam etmektedir.”

ÖĞRENCİ VE PERSONEL TEMİNİ FAALİYETLERİ

“Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz planlandığı gibi devam etmektedir. 2023 yılında; Kara Kuvvetleri için 16 bin, Deniz Kuvvetleri için 4 bin 16 ve Hava Kuvvetleri için 2 bin olmak üzere toplam 22 bin 16 sözleşmeli er temini yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda, 21 Ağustos’ta başlayan başvurular 1 Ekim’e kadar devam edecektir. Şanlı ordumuzda görev yapmak isteyen tüm gençlerimizi bekliyoruz. Sonuç olarak gücünü asil Türk milletinin sevgisi ve güveninden alan kahraman ordumuz; terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar geniş bir alanda kendisine verilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.