İstihbarat Polisi Nasıl Olunur? 

25.11.2020
A+
A-
İstihbarat Polisi Nasıl Olunur? 
 Günümüz şartlarında güvenlik ve suç ile ilgili olan tüm konular, toplumun hayatını etkileyen yenilikler ve tüm teknolojik alandaki gelişmeler sürekli olarak değişim halinde bulunmaktadır. Bahsi edilen bu değişimlerden en önemlisi olan Devlet güvenliği ve bütün toplumun huzurunun sağlanması, suçlunun ve suçun önlenmesi görevini üstlenmiş bulunan istihbarat personelinin eğitim süreci önemini korumaktır.

Polis okulundan mezun olduktan hemen sonra istihbarat birimine geçmek için hak kazanmış olan aday memurlara 7 hafta süren bir eğitim verilmektedir. Bu verilen temel eğitim  süresince adaylara mesleki ve hukuki olarak donanım sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu eğitimler pratik ve teorik olarak uygulanmaktadır.

Verilen eğitim sayesinde adaylar istihbarat personeli olma niteliğini taşır hale gelmektedir. Eğitimler devam ederken aday personeller her türlü bulunabilecekleri ortama hakim olup becerilerini bu yönde kullanmaya başlamaktadırlar.

Tüm bu süreç devam ederken temel eğitimlerini tamamlayan aday personellere çalıştığı yer ve alana yönelik ayrı olarak uzmanlık eğitimi de verilmektedir.

İlerleyen süreçte ise, temel eğitim alan aday personele çalıştığı alanlara ve yerlere yönelik uzmanlık eğitimleri verilmektedir.

Ülkemizde organize suç ve terör örgütlerinin uluslar arası ve ulus içerisinde faaliyet gösterdikleri bilinen bir gerçektir. Bu çetin mücadeleye katkı sağlamak amacı ile ise işbirliği içerinde bulunulan ve güvenlik anlaşması sağlanan ülkeler ile imzalanan anlaşmalara bağlı kalınarak pek çok ülke ile eğitim birliğine gidilmektedir.

Bu eğitim birliklerinden bazıları şu şekildedir:

1-    Terörle Mücadele İstihbaratı

2-    Operasyon Yöneticiliği

3-    İç Güvenlik İstihbaratı

4-    Organize Suçlarla Mücadele İstihbaratı

5-    Eğiticilerin Eğitimi

6-    Teknik Elektronik İstihbarat

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.