Milli Muharip Uçak KAAN, fırlatma koltuğu testine tabi tutuldu!

30.09.2023
A+
A-
Milli Muharip Uçak KAAN, fırlatma koltuğu testine tabi tutuldu!

Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN, fırlatma koltuğu testinin başarılı bir şekilde tamamladı. TUSAŞ, KAAN savaş uçağının ön bölümünü Birleşik Krallık’a göndererek testleri gerçekleştirdi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “KAAN şu anda mekanik testlerden geçiyor ve takvimi planladığımız şekilde devam ediyor. Bu yıl içinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ilk uçuşunu gerçekleştireceğiz. Fırlatma koltuğunu İngiltere’den aldık ve testleri de orada gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Kotil, “KAAN’ın testlerinde kullanılmak üzere uçağın ön kısmını İngiltere’ye gönderdik. İlk fırlatma testi başarılı bir şekilde tamamlandı ve ikinci fırlatma testi de yapılacak. Bu sayede, uçarken olası bir durumda pilotumuzun güvende olması sağlanacak. Program planlandığı şekilde devam ediyor ve herkes büyük bir heyecanla bekliyor. Ayrıca, bizimle çalışan firmalar da yoğun bir şekilde çalışıyor. İnşallah her şey istediğimiz gibi olacak.” şeklinde konuştu.

Savunma sanayi ihracatı yükselişe devam ediyor

Şirketin ve sektörün ihracat performansıyla ilgili sorular üzerine Temel Kotil, aynı zamanda Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirtti ve sektörün ihracat performansındaki artışın devam ettiğini ve bu yıl yaklaşık 6 milyar dolarlık bir rakama ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kotil, TUSAŞ için de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyerek, “Çok sayıda kontrat imzalıyoruz. Ülkenin gelecekteki siparişlerinin artışı, üretim kapasitemizin üzerinde bir talebi beraberinde getiriyor. Önümüzdeki 3-4 yılda, Türkiye’ye çok güzel siparişler geçecek. Bu siparişleri tamamladığımızda, 3 yıl sonra 20 milyar dolarlık bir rakama ulaşmak mümkün olacak. Bu rakamı yakaladığımızda, Türkiye savunma sanayisinde dünya çapında bir aktör olacak. Ayrıca ihracatımız, ithalatımızı 2 katından fazla karşılamaktadır. Türkiye, savunma sanayisi alanında pozitif bir konumda yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

MMU KAAN’ın Detaylı Program Takvimi

Milli Muharip Uçak KAAN’ın ilk başlangıç tarihi olan T0, 2018 yılı olarak belirlendi.

Faz-1 Aşama-1 kapsamında, KAAN’ın ön dizayn faaliyetleri 2018-2022 yılları arasında gerçekleştirildi.

Faz-1 Aşama-2 kapsamında ise 2022-2029 döneminde, MMU KAAN’ın detay tasarım ve kalifikasyon faaliyetleri yapılacak. Bu doğrultuda, KAAN 2023 yılında hangardan çıkış yapacak ve 2026 yılına kadar 3 adet prototip üretimi hedeflenmektedir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek olan Blok-10 konfigürasyonu ise 2029 yılına kadar geliştirilmesi planlanmaktadır. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet TF-X Blok-1 savaş uçağının teslimi ise 2030-2033 yılları arasında gerçekleştirilecektir. Ancak, TUSAŞ tarafından yapılan revizyona göre, Türk Hava Kuvvetleri tarafından açıklanan teslim tarihi 2028 olarak revize edildi.

Faz-3 kapsamında, 2034-2040 yılları arasında diğer TF-X bloklarının geliştirilmesi ve seri üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek. Bu tarih de TUSAŞ tarafından 2030 olarak revize edildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.