SİPER ÜRÜN-2’nin ilk atışlı testi başarıyla tamamlandı

26.08.2023
A+
A-
SİPER ÜRÜN-2’nin ilk atışlı testi başarıyla tamamlandı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Siper Ürün-2’nin ilk atışlı test faaliyeti Sinop Test Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirildi. Proje kapsamında emeği geçen ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve tüm alt yüklenici firmaları kutluyorum.” ifadelerini kullandı. Görgün ayrıca projenin ilerleyen aşamalarında kullanılması hedeflenen verilerin bu testle birlikte toplandığını belirtti.
 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ülkemizin uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan SİPER Projesi, Aselsan A.Ş., Roketsan A.Ş. ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda SİPER Ürün-2 sisteminin ilk atışlı test faaliyeti başarıyla tamamlandı. Test sırasında gerçekleşen uçuş koşulları altında veri toplanarak, bu veriler daha sonraki aşamalarda projede kullanılacaktır.
 

İlk Atışlı Test 

SSB Başkanı Görgün, projeye ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: 
“Siper Ürün-2’nin ilk atışlı test faaliyeti Sinop Test Merkezi’nde başarıyla tamamlandı. Proje kapsamında emeği geçen ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve tüm alt yüklenici firmalarını kutluyorum.” Bu testin gerçekleştirilmesiyle birlikte SİPER Projesi’nin Ürün-2 aşamasındaki geliştirme ve test süreci de paralel olarak ilerlemektedir. Ürün-2, Ürün-1 ile aynı yer sistemlerine (radarlar, komuta kontrol, füze fırlatma sistemi, haberleşme sistemleri) sahiptir ancak daha uzun menzil ve yüksek irtifada etkinlik sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.