Suudi Arabistan’daki anlaşmalar başka iş birliklerine bir ışık

13.08.2023
A+
A-
Suudi Arabistan’daki anlaşmalar başka iş birliklerine bir ışık

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı olan AKINCI TİHA’nın satışı ve Türk şirketlerinin Suudi Arabistan merkezli şirketlerle yaptığı savunma iş birlikleri hakkında Breaking Defense’e konuştu.

Bayraktar, AKINCI TİHA anlaşmasının diğer Türk şirketlerine de bölgede iş fırsatları yaratacağını belirterek “BAYKAR, ilerleyen bir buz kırıcısı gibi hareket ediyor. Bu anlaşma, Türk iş dünyası için Suudi Arabistan ile daha fazla ticaret yapma fırsatı sunuyor.” dedi.

Ayrıca, AKINCI TİHA anlaşması sonrasında ROKETSAN ve ASELSAN’ın da NCMS şirketi ile savunma iş birlikleri anlaşmaları imzaladığını belirtti. Bu anlaşmaların, diğer Türk firmalarına Suudi Arabistan’da iş yapma fırsatı sağlayacağını söyledi ve “ASELSAN ve ROKETSAN gibi iş birliği yaptığımız ortaklarımız, teknolojik yeteneklerine göre NCMS ile anlaşmalar yaptı. Bu sayede alt sistemler üreten yüzlerce Türk savunma ve havacılık sanayi şirketi, yeni iş birlikleriyle ihracat portföylerini genişletecekler.” şeklinde konuştu.

Bayraktar, SAMI Defense ile yapılan son anlaşma ile AKINCI’nın parçalarının yerel olarak üretilmesine yardımcı olacaklarını da ekledi. Aynı zamanda bu anlaşmaların Suudi Arabistan’ın teknoloji geliştirme ve yerel üretimi teşvik eden Vizyon 2030 projesine önemli katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

BAYKAR’ın satılacağına dair çıkan iddiaları da yalanlayan Bayraktar, şirketin aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

AKINCI TİHA’nın Suudi Arabistan’a satışı öncesinde Çin ve ABD’li rakipleriyle yarıştıklarını belirten Bayraktar, sonunda bu yarışı kazandıklarını vurguladı. Bayraktar, “Çin ve ABD’den gelen rakipleri geride bırakarak Bayraktar AKINCI’yı yürüten proje haline geldik.” diye konuştu.

Haluk Bayraktar, AKINCI TİHA anlaşmasının sadece başlangıç olduğunu ve iki ülke arasında daha fazla iş birliği beklendiğini söyledi. İki ülkenin ortak çabalarının bölgesel ve küresel istikrara katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.