TEI-PD170 Motoru ile AKSUNGUR, Uçuş Rekoru Kırdı

28.09.2023
A+
A-
TEI-PD170 Motoru ile AKSUNGUR, Uçuş Rekoru Kırdı

Türk savunma sanayii, havacılık motoru teknolojisi alanında büyük başarılar elde etmeye devam ediyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk milli turbodizel havacılık motoru TEI-PD170, kesintisiz 35 saatlik uçuş süresiyle milli bir havacılık motoruyla ulaşılan en uzun uçuş süresi rekorunu kırdı.

TEI-PD170 motoru, önceki AKSUNGUR uçuşlarında 30.000 feet irtifa aşarak bu alanda da bir rekora imza atmıştı.

F7HRfaKWQAANypT

TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru

TUSAŞ’ın ANKA platformu başta olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın desteğiyle başlayan bir projenin ürünüdür. Motor, Türkiye’nin ilk yerli ve milli havacılık motoru olma özelliği taşımaktadır ve 172 HP (±2) güç üretebilme kapasitesine sahiptir.

TEI-PD170

TEI-PD170, irtifa kabiliyetleri ve yakıt verimliliği açısından rakiplerinden önde olan bir motordur. İki kademe seri turboşarj sistemine sahiptir ve JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalışabilir. 162 kg kuru ağırlığıyla diğer rakiplerinden daha hafif olan TEI-PD170 motoru, TEI tarafından üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahiptir. Sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen motor, 45.000 ft. tavan irtifaya erişebilme özelliğine sahiptir.

8000 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin ardından seri üretim aşamasına geçen TEI-PD170 motoru, ANKA platformuyla ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirmiş ve sonraki yıllarda AKSUNGUR ile uçuşlarına devam etmektedir.

Sonuç olarak, TEI-PD170 motorunun uçuş rekoru kırması, Türk savunma sanayinin gücünü ve başarılarını bir kez daha göstermiştir. Yerli ve milli teknolojilerle geliştirilen bu motor, Türkiye’nin havacılık alanındaki büyük atılımlarının bir örneğini oluşturmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.