Türkiye’den Gambiya’ya Otokar Cobra zırhlı araçlarının hibesi yapılıyor

29.09.2023
A+
A-
Türkiye’den Gambiya’ya Otokar Cobra zırhlı araçlarının hibesi yapılıyor

Türk savunma sanayiinin geliştirdiği zırhlı araçlar, dünyanın farklı coğrafyalarında aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Bu kez Türkiye, Gambiya Silahlı Kuvvetleri’ne askeri yardım kapsamında 2 adet Otokar Cobra 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç hibe etti.

Gambiya Silahlı Kuvvetleri’ne hibe edilen bu araçlar, gerçekleştirilen bir törenle teslim edildi. Türkiye’nin bu diplomatik ve askeri yardımı, iki ülkenin yakınlaşmasına ve işbirliğine önemli bir katkı sağlayacak.

Otokar Cobra 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, yüksek güç/ağırlık oranıyla dikkat çekiyor. Bağımsız süspansiyon sistemi, sürekli dört çeker çekişi, otomatik şanzımanı ve otomatik kilitlemeli ön ve arka diferansiyelleri sayesinde hareket kabiliyeti açısından üstün bir performans sergiliyor. Bu özellikleriyle COBRA, dünyanın farklı coğrafi koşullarında görev yapabilme kabiliyetine sahip.

Bunun yanı sıra COBRA, mayın ve patlayıcı saldırılarına karşı da üstün bir koruma sağlıyor. Araç koltukları, özel olarak tasarlandığı için mayın etkisini sönümleyebiliyor ve mürettebatın güvenliğini sağlıyor. Ayrıca çelik zırhlı tabana ek olarak, personel bölümü tabanında da mayın etkilerini sönümleyen kompozit bir malzeme kullanılıyor. COBRA, defalarca test edilmiş ve gerçek çatışma koşullarında denendiği için mürettebatın mayın saldırılarına karşı etkin bir koruma altında olmasını sağlıyor.

COBRA’nın dikkat çeken bir diğer özelliği ise modüler gövde yapısı. Bu sayede araç, farklı görevlerde kullanılabiliyor. Genel Maksat Aracı, Personel Taşıyıcı, Ambulans, Keşif Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Muharebe Aracı, İleri Gözetleme Aracı, Silah Platformu ve NBC Keşif Aracı gibi birçok farklı görevde kullanılabilen COBRA, maliyet ve lojistik açıdan da avantaj sağlıyor.

Bu askeri yardımla birlikte Türkiye, Gambiya ile güçlü bir bağ kuruyor. Her iki ülkenin güvenlik ve savunma alanlarında işbirliği yapması, hem Türkiye’nin savunma sanayisine yaptığı katkıyı gösteriyor hem de Gambiya’nın güvenliğine destek oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.